ARAMA İPUÇLARI

  Boolean mantığı, bir aramadaki terimler arasındaki mantıksal ilişkileri tanımlar. Boolean arama AND, OR, NOT operatör ifadelerini desteklemektedir. Çok geniş veya çok dar bir arama oluşturmak için bu operatörleri kullanabilirsiniz.

 • AND her arama sonucunun tüm terimleri içermesi için arama terimlerini birleştirir. Örneğin, Türk AND kütüphaneciliği, hem Türk hem de kütüphaneciliği'ni içeren makaleleri bulur. bknz.

 • OR her arama sonucunun terimlerden en az birini içermesi için arama terimlerini birleştirir. Örneğin, islam OR ihsan, islam veya ihsan içeren sonuçları bulur. bknz.

 • NOT terimleri hariç tutar, böylece her arama sonucu ilgili terimlerden hiçbirini içermez. Örneğin, hukuk NOT deniz, hukuk içeren ancak deniz içermeyen sonuçları bulur. bknz.

Not: Bir tarama yapılırken, AND operatörü OR operatörüne göre önceliklidir.AND OR NOT
Her sonuç, tüm arama terimlerini içerir. Her sonuç en az bir arama terimi içerir. Sonuçlar belirtilen terimleri içermez.
Kalp AND akciğer araması, hem kalp hem de akciğer içeren öğeleri bulur. bknz. Kalp OR akciğer araması, kalp veya akciğer içeren öğeleri bulur. bknz. Kalp NOT akciğer araması, kalp içeren ancak akciğer içermeyen öğeleri bulur. bknz.
 1. Boolean Operatörleri ve Parantez Kullanımı

 2. Boolean operatörlerini daha da iyi kullanmak için, sorgu terimlerini diğer sorgu terimlerinin içine yerleştirmek için parantez kullanabilirsiniz.
  (akciğer OR karaciğer) AND kanseri ifadesi, akciğer veya karaciğer kelimesini ve kanseri kelimesini içeren sonuçları tarar. bknz.

  İç içe parantezler varsa, arama motoru önce en içteki parantez içindeki ifadeyi, ardından bir sonrakini vb. tüm sorgu yorumlanana kadar tarar.
  ((akciğer OR karaciğer) AND (kanseri OR embolisi)) bknz.
  ((akciğer OR karaciğer) AND kanseri) OR hastalıkları bknz.

 1. *(yıldız)Araması Kullanımı

 2. Boolean operatörleri, bir kelimenin başına, sonuna veya ortasına eklenen * (yıldız) ifadesi, kelimeyi olası kelimelerle tamamlamaktadır.
  acute myeloid leukemia and chil* treatment bknz.
  acute myeloid leukemia and chil* treat* bknz.

 1. Tırnak Araması Kullanımı

 2. Boolean operatörleri tırnak içine alınmış bir tümcecik içinde yer aldığında, herhangi bir kelime yerine tüm arama ifadeyi tarar.
  "Akciğer Kanseri Tanısıyla Serviste Yatırılarak İzlenen Hastalarımızın Genel Özellikleri" bknz.